Pożar chlewni w Wielkopolsce.

Nierówną walkę z pożarem chlewni pod Śremem w województwie wielkopolskim prowadziło 20 zastępów strażackich. Ogień pojawił się w sobotę (07.12) około godziny 13. Dym obejmował duży budynek inwentarski w miejscowości Zawory w gminie Książ Wielkopolski. 

Po przybyciu strażaków do gospodarstwa rolnego okazało się, że płomienie obejmują tamtejszą chlewnię przynależną do pozostałych zabudowań gospodarczych. Sytuacja była na tyle poważna, iż ogień zaczął zagrażać sąsiadującym z chlewnią budynkom. Strażacy podjęli decyzję o natychmiastowej ewakuacji mieszkańców z tamtejszego gospodarstwa oraz sąsiadujących posesji. Budynek gospodarczy o wielkości 60 x 20 metrów płonął w całości na zewnątrz, jak i wewnątrz. W trakcie rozwoju pożaru na miejsce wzywano kolejne zastępy strażackie. Zarzewie ognia gasiło w jednej chwili 20 jednostek z powiatu śremskiego oraz komend Państwowej Straży Pożarnej z Poznania i Jarocina. 

Ogromne straty materialne w gospodarstwie rolnym

W wyniku pożaru spłonął nie tylko budynek należący do lokalnego rolnika, lecz śmierć w płomieniach poniosły znajdujące się wewnątrz zwierzęta. W chwili pożaru w chlewni znajdowało się powyżej 800 prosiąt oraz warchlaków. Opanowanie pożaru nastąpiło dopiero w godzinach nocnych, wciąż nieznane są oficjalne przyczyny pojawienia się ognia. W tej sprawie prowadzone będzie śledztwo. Wciąż nieznany jest także finansowy rozmiar poniesionych strat, jednak patrząc na skalę pożaru będą one wysokie. Rolnictwo może być niebezpieczne.