Ceny energii wyższe o 71%? Energia słoneczna ratunkiem dla Rzeszowa?

Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce odczuwa rosnące ceny energii elektrycznej. Spółka PGE Obrót skierowała do rzeszowskiego MPWiK-u pismo w sprawie podniesienia cen dla miejskiego dostawcy wody. Obowiązująca obecnie ustawa rządowa blokuje ceny energii na poziomie z zeszłego roku dla większości odbiorców. Wyjątkiem od reguły są duże przedsiębiorstwa, tutaj ceny mogą zostać zwiększone już teraz. 

Media dowiedziały się o sytuacji poprzez list skierowany przez prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca do premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z jego treścią spółka PGE zaproponowała Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji wzrost cen prądu aż o 71%. Według dokumentu rosnące ceny odbiją się na mieszkańcach Rzeszowa. Wraz z wysoką ceną prądu, wzrosną opłaty za odbiór ścieków, czy dostawę wody. Głos w sprawie zabrał także przedstawiciel PGE Obrót. Wskazał on, że zaprezentowane ceny zostały przedstawione na życzenie MPWiK w Rzeszowie. Miejski dostawca wody miał w ten sposób uzyskać informację wstępną z zakresu cen energii w latach 2020-2021. Według PGE podany wzrost robi wrażenie, jednak nie wskazuje na faktyczny obraz rynkowych realiów.

Fotowoltaika i biogaz częściowo uniezależnią rzeszowski MPWiK

Rozwiązaniem dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji mogą być instalacje fotowoltaiczne. Dostawca zainwestował dotychczas w mikroinstalacje o mocy 14,7 kW oraz farmę PV o mocy 1,2 MW. Inwestycja w odnawialne źródła energii była możliwa dzięki RPO dla województwa podkarpackiego. Pozyskano 6,6 mln zł, co pokryło 70% całej kwoty netto dla tego zadania. Oprócz bieżących inwestycji, warto wspomnieć o innych już zrealizowanych trzy lata wcześniej. MPWiK posiada elektrownię słoneczną o mocy 1 MW. Należy też wspomnieć o innych inwestycjach w ramach OZE. Zakład w Rzeszowie posiada biogazownię, która generuje energię z osadów ściekowych. W ten sposób możliwe jest pokrycie ¾ zapotrzebowania na prąd wykorzystywany przez miejscową oczyszczalnię ścieków. Inwestycja pokrywa też 100% zapotrzebowania zakładu na energię cieplną. W bieżącym użytkowaniu pozostają także kogeneratory o całkowitej mocy elektrycznej 1 MW oraz cieplnej 1,5 MW.

MPWiK posiada także kotły na biogaz, które generują moc 1,44 MW. Tylko w zeszłym roku za ich pomocą wyprodukowano 2,6 GJ energii cieplnej. Wykonanie wszystkich inwestycji w ramach odnawialnych źródeł energii ma wyposażyć rzeszowskie przedsiębiorstwo w silny oręż do walki z rosnącymi cenami energii. Łączna moc dla energii elektrycznej z urządzeń PV wyniesie 3,2 MW, z kolei cieplnej 2,9 MW. http://fotowoltaika-polska.pl