Pożary gospodarstw rolnych w trzech województwach.

Nieustająca susza i upały to jedna z możliwych przyczyn pożarów w gospodarstwach rolnych. Trzy zdarzenia tego typu miały miejsce w ciągu jednego tylko tygodnia na terenie województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego. W tym miejscu chcielibyśmy ostrzec rolników i zwrócić uwagę na potrzebę zachowania należytego bezpieczeństwa w trakcie prac w polu. 

Pierwszy pożar miał miejsce w gminie Rokitno w powiecie bialskim na Lubelszczyźnie. W środku nocy doszło tam do pojawienia się ognia w zabudowaniach gospodarczych. Wewnątrz budynku znajdowało się zboże oraz maszyny rolnicze: przyczepy, ciągnik, trzy auta oraz inne urządzenia. Wciąż nie wiadomo jaka była przyczyna pożaru. Niestety interwencja strażaków nie wystarczyła do ograniczenia skali pożaru, ogień strawił budynek wraz z całym wyposażeniem. Na miejscu oszacowano wstępnie straty na poziomie około 200 000 zł. Kolejny pożar miał miejsce na terenie miejscowości Dźwierzuty w województwie warmińsko-mazurskim. Zgłoszenie przyjęto około 20 sierpnia około godziny 15:00. Z informacji zgłaszającego wynikało, że zapalił się budynek inwentarski wraz ze stodołą. Po przybyciu na miejsce strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie okazało się, że ogień obejmuje także pobliski dom. Wewnątrz obiektu inwentarskiego znajdowały się zwierzęta, a sytuacji nie ułatwiały zlokalizowane w środku bele siana.

Na szczęście przed przyjazdem strażaków, gospodarz poradził sobie z wyprowadzeniem na zewnątrz pięciu krów. Niestety w środku wciąż znajdowały się cielęta, a ratunek utrudniało duże zadymienie oraz ryzyko zawalenia się drewnianego stropu w budynku. Zadecydowano o opuszczeniu przez strażaków wnętrza obiektu. Rozpoczęto oddymianie, które zakończyło się sukcesem i wyprowadzeniem na zewnątrz 17 sztuk cieląt. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała kilka godzin, a uszkodzeniu uległy stodoła i obora. Budynek mieszkalny wraz z warsztatem, gołębnikiem oraz kurnikiem udało się ocalić przed zniszczeniem. W całym zdarzeniu udział wzięło 47 strażaków. Na miejscu objęto pomocą przedmedyczną właścicielkę domu, która zasłabła. Kobietę przewieziono do szpitala na obserwację. Czytaj więcej na stronie wiadomości rolnicze.

Ostanie zdarzenie miało miejsce 23 sierpnia w miejscowości Głazów w województwie świętokrzyskim. Doszło tam do pożaru murowanej stodoły, które była pokryta eternitem. Po przybyciu na miejsce okazało się, że ogień znajduje się już także na zewnątrz obiektu. Rozpoczęto od zabezpieczenia terenu i podania dwóch prądów wody w natarciu na płonący budynek. W tym samym czasie rozpoczęto wynoszenie nadpalonych fragmentów budynku. Z wnętrza zabrano także płody rolne, które były w nim składowane. Ogień udało się dość szybko opanować, rozebrano także część więźby, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru.