Rodzaje betonu sprężonego oraz zastosowanie.

Rozważając budowę domu, czy niewielkiego sklepu rozważamy wybór materiałów, które będą cechowały się stosunkowo niską ceną przy zachowaniu wytrzymałości. Takie warunki spełnia beton sprężony, z którego korzysta wielu inwestorów na całym świecie. W tym artykule poznamy bliżej jego właściwości i sposób działania. 

Beton sprężony najłatwiej porównać do standardowego łączenia betonu ze zbrojeniem stalowym. Materiał ten jest jednak przygotowywany nieco inaczej. Pręty te są zatapiane w trakcie silnego naprężenia, zbrojenie jest przycinane dopiero po zawiązaniu, ostatecznie następuje rozprężenie. W ten sposób otrzymujemy znacznie bardziej odporną konstrukcję na wszelkiego rodzaju obciążenia, czy ściskanie. Takie cechy decydują o wyższości betonu sprężonego nad popularnym żelbetonem. Mniejszy przekrój elementów pozwala na budowę konstrukcji przy użyciu mniejsze ilości materiałów, przy utrzymaniu korzystnych właściwości dotyczących wytrzymałości. W sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje betonu sprężonego:

a) Kablobeton – jego produkcja polega na ułożeniu kabli w osłonach w specjalnej formie, następnie kładzione są szkielety zbrojeniowe, a całość zalana jest betonem. W dalszej części po właściwym związaniu elementów naprężane są kable, które są mocowane do końców w betonowych elementach.

b) Strunobeton – do produkcji stosuje się stalowe przewody o niewielkiej średnicy, są one naprężane i umieszczone w specjalnej formie, następnie zalewa się je betonem. Na końcu po zespoleniu materiałów przycina się stalowe końce. W ten sposób zwiększa się wytrzymałość budowlanych elementów. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet, warto wymienić chociażby zmniejszenie wygięcia w elementach konstrukcyjnych, zwiększoną wytrzymałość nawet przy solidnym obciążeniu, odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dodatkowo strunobeton nie należy do drogich materiałów, pozwala na tworzenie konstrukcji o niewielkiej wadze.

Podsumowując, beton możemy wykorzystać przy budowie domów jak innych obiektów: sklepów, budynków użytkowych. W sklepach znajdziemy gotowe prefabrykaty, które można układać bez potrzeby stosowania zaprawy, a tym bardziej ciężkiego sprzętu budowlanego. Tego typu powierzchnia jest równa i gładka, dzięki czemu nie ma wymogu kładzenia tynków w celu zachowania walorów estetycznych. W budżecie inwestora zostaje więcej pieniędzy, a budynek można oddać szybciej do użytku.