Montaż systemów sygnalizacji pożaru w hospicjach to konieczność?

Niecodzienne zdarzenia wynikające z nieuwagi bywają często przyczyną bardzo poważnych pożarów. W codziennej pracy strażaków mówi się, że wystarczy iskra, aby doszło do pojawienia się trudnego do opanowania żywiołu. Tak też było tym razem w miejscowości Chojnice, gdzie znajduje się hospicjum. 

Wybuch pożaru i poważne konsekwencje

Ogień pojawił się nad ranem, około godziny 3:00. Prawdopodobną przyczyną pożar było zaprószenie ognia w jednym z pomieszczeń, gdzie przebywał jeden z podopiecznych. Na miejsce skierowano pierwsze zastępy strażackie. Przed przyjazdem służb ratowniczo-gaśniczych personel rozpoczął ewakuację pensjonariuszy. Sytuacja była na tyle poważna, że siedemnaście osób przetransportowano do miejscowego szpitala w Chojnicach, a pięciu podopiecznych skierowano do szpitala w Człuchowie. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosły cztery osoby. Do gaszenia pożaru przystąpiło 14 zastępów straży pożarnej, w tym ochotnicy i zawodowi strażacy. Łącznie do szpitala przetransportowano 22 osoby. W wyniku pojawienia się ognia zatruciu uległy dwie osoby z personelu hospicjum. Niewielkich obrażeń doznała także dwójka policjantów biorących udział w akcji. Całkowite ugaszenie pożaru zajęło strażakom blisko 4 godziny. Wciąż nieznana jest oficjalna przyczyna wystąpienia pożaru, jednak ustalenia policjantów wskazują na zaprószenie ognia przez papierosa palonego w jednym z pomieszczeń.

Rola systemów sygnalizacji pożaru

Projekty instalacji ppoż w budynkach użytkowych pełnią niebywale ważną rolę. Wskazują na to strażacy, a także eksperci zajmujący się zabezpieczeniem obiektów. Właściwie dobrany system pozwala zareagować na tyle szybko, aby nie doszło do rozprzestrzenia się ognia.

http://complex-projekt.pl/