Rośnie liczba pożarów lasów w kraju. Co z Wielbarkiem?

Pożary lasów to tragedia, która niszczy faunę i florę w Polsce. Obecny rok podobnie jak ubiegły obfituje w liczne pożary lasów. Dotychczas od początku roku odnotowano powyżej 8000 pożarów lasów. Obecnie trudnej sytuacji sprzyjają panujące warunki. W lasach jest sucho, opady są rzadkie, a słońce świeci przez długą część dnia. To dogodna sytuacja do powstania miejscowych pożarów, które rozprzestrzeniają się w szybkim tempie na znacznie większym areale. 

Zgodnie z udostępnionymi przez Państwową Straż Pożarną danymi, w okresie od 1 stycznia do 12 sierpnia doszło łącznie do 8166 pożarów. Główne województwa objęte tymi groźnymi zdarzeniami to województwo mazowieckie (2376), łódzkie (728), wielkopolskie (609) oraz świętokrzyskie (562). Ogień pochłonął na tych terenach blisko 903 hektarów. Jeśli weźmiemy pod uwagę rok ubiegły i analogiczny okres to doszło do „zaledwie” 6238 pożarów, które pochłonęły niespełna 465 hektarów. Jeżeli zaś chodzi o tereny wchodzące w skład Lasów Państwowych doszło w tym roku do  2785 pożarów na terenie o wielkości 902,99 ha. Jak wskazują leśnicy, ogień zupełnie wyniszcza poszycie leśne, warstwę runa leśnego. Pozostałe po pożarach drzewa są znacznie słabsze i łatwiej ulegają zakażeniom przez grzyby oraz owady. Sytuacja zagraża także zdrowiu i życia zwierzyny dzikiej zamieszkującej polskie lasy. Często ogień wywołuje wśród zwierząt panikę, co prowadzi często do skrajnych sytuacji, gdy zwierze w wyniku braku orientacji trafia wprost pod płomienie. Ogień swoim zasięgiem dotyka także mniejsze zwierzęta, które nie są w stanie szybko uciec z miejsca objętego pożarem. Są to więc wszelkiego rodzaju gady, ryjówki, czy jeże. Podobna sytuacja wygląda w przypadku pszczół oraz mrówek. A co z pożarami w Wielbarku?

Wielbark położony jest na Warmii i Mazurach przez co nadleśnictwo na szczęście nie jest tak bardzo narażone na występowanie pożarów. Znajdziemy tu bogate obszary leśne położone tuż przy rzece Sawica i Omulew. To doskonałe warunki do wypoczynku, zarówno tego spokojnego na łonie natury, jak i tego w pełni aktywnego. Według statystyk województwo warmińsko-mazurskie nie należy do regionów szczególnie narażonych na występowanie pożarów. To pozwala mieszkańcom Wielbarka i okolic spać spokojnie, jednak nadal trzeba uważać. Strażacy przypominają, iż lasy na terenie całego kraju objęte są suszą. Podobnie miejscowe zdarzenie mogą mieć miejsce także w Wielbarku.