Czy docieplenie budynku remizy pianką PUR to dobre rozwiązanie?

Ocieplenie remizy OSP to ważne zadanie dla strażaków, którzy na co dzień przebywają wewnątrz budynku. Modernizacja cieplna budynku powinna być wykonana w sposób fachowy, lecz niezwykle istotny jest również wybór właściwego materiału do docieplenia. Na rynku znajdziemy cały przekrój materiałów: wełnę mineralną, styropian, czy piankę poliuretanową. W tym artykule nie będziemy porównywać wyższości jednych sposobów ocieplania nad innymi. Przybliżymy natomiast zalety pianki PUR, która to jest coraz chętniej wykorzystywana przez strażaków w całym kraju. 

Docieplenie starych budynków użytkowych

Materiały dociepleniowe sprzed kilkudziesięciu lat nie dość, że są technologicznie mniej zaawansowane to po wielu latach tracą swoje właściwości. W takim wypadku stajemy przed wyborem możliwie najlepszego materiału. Zastosowanie pianki PUR gwarantuje wysoką szczelności, co przekłada się na komfort termiczny, jak i akustyczny każdego budynku. Jest to szczególnie istotne w starszych budynkach, gdzie występują ucieczki ciepła. Wtedy wełna mineralna lub styropian mogą się nie sprawdzić. Pianka poliuretanowa jest aplikowana poprzez technikę natrysku, co pozwala dotrzeć do wszelkich zakamarków w budynku. Dzięki temu uzyskujemy wypełnienie wszystkich drobnych szczelin. Docieplenie poddasza remizy w ten sposób daje gwarancję bezpiecznego użytkowania przez wiele lat. Prowadzone przez firmy inwestycje w remizach OSP pozwalają na dokładne docieplenie obiektu. Pianka PUR może posłużyć do docieplenia skosów dachu, czy stropu pomiędzy fragmentem użytkowym na poddaszu, a nieużytkowanym strychem.

Wówczas uzyskujemy doskonałe parametry cieplne przez wiele lat. Jest to również opłacalna inwestycja z punktu widzenia posiadanego przez inwestorów budżetu. W okresie zimowym, kiedy włączone jest ogrzewanie, docieplenie stropu generuje pełną ochronę przed mostkami cieplnymi. Nie ma więc potrzeby ogrzewania strychu, przez co obniżamy rachunki za energię cieplną. Często w przypadku remizy stosuje się piankę otwartokomórkową. Sprawdza się ona zarówno przy konstrukcji dachu z drewna, jak i w przypadku metalowego dachu. W pierwszym wypadku uzyskamy doskonałe docieplenie, z kolei w drugim wartość dodana w postaci właściwości akustycznych wyciszy budynek deszczową porą. Sprawdź również: izolacje pianką Ostrołęka.

Palność pianki PUR decyduje o jej wyborze w budynkach remizy PSP i OSP

Zgłaszający się do firm oferujących usługi docieplenia strażacy często pytają o odporność materiału na działanie ognia. Ktoś może powiedzieć, że jest to swojego rodzaju „zboczenie zawodowe”, jednak w tym pytaniu nie ma niczego dziwnego. W końcu każdemu zależy na bezpieczeństwie przeciwpożarowym wewnątrz domu, siedzibie przedsiębiorstwa, czy właśnie w remizie strażackiej. Wszystkie eksperymenty przeprowadzono dotychczas z użyciem pianki poliuretanowej wskazują na jej doskonałe właściwości w tym zakresie. Laboratoria na całym świecie wykazują jedną tendencję, która plasuje piankę PUR wysoko wśród materiałów do dociepleń. Tym głównym czynnikiem decydującym o skuteczności poliuretanu stosowanego w remizach jest właśnie jego niepalność. Pianka PUR to niepalny materiał o właściwościach gaszących pojawiający się ogień. Co więcej, pianka poliuretanowa stosowana jako materiał do docieplenia jest w stanie ugasić ogień w początkowej fazie, co zapobiega dalsze rozprzestrzenianie się płomieni na inne części budynku. Podsumowując, pianka poliuretanowa to doskonałe rozwiązanie do zastosowania w remizach. Nic więc dziwnego, że materiał ten jest jednym z częściej wybieranych do docieplenia remizy Państwowej Straży Pożarnej, czy też budynku OSP.