Zimowa przerwa w budowanym domu to czas, gdy niezbędna jest właściwa ochrona obiektu. Bardzo ważne jest więc uwzględnienie metody zabezpieczania poszczególnych elementów w trakcie panujących za oknem mrozów. Budynek w stanie surowym otwartym to także miejsce, gdzie mogą pojawiać się osoby nieproszone. Jeśli więc chcemy uniknąć niszczenia poszczególnych elementów w wyniku warunków atmosferycznych lub wandalizmu to potrzebne jest zastosowanie właściwej ochrony.
Dom w stanie surowym to obiekt, gdzie znajdują się ściany, wykonany jest strop, więźba wraz z pokryciem dachowym i kominem. Tego typu budynek nie jest wyposażony w stolarkę okienną i drzwiową, trzeba więc zabezpieczyć poszczególne otwory. Brak takich działań może prowadzić do przedstawania się opadów deszczu, wilgoci, śniegu oraz brudu do środka budynku. Jeżeli pominiemy ten etap to szybko zorientujemy się, że wewnątrz panuje wysokie zawilgocenie, które nie tylko uniemożliwia prowadzenie prac wczesną wiosną, lecz generuje różnorakie uszkodzenia materiałów wewnątrz. W celu ochrony budynku częstym wyborem jest zwykła folia budowlana/malarska. Możemy ją przytwierdzić na rozciągniętych deskach. Niestety nie jest to doskonałe rozwiązanie i zalecamy zakup desek drewnianych, którymi otaczamy całe otwory. Folia ma podstawową wadę w postaci podatności na uszkodzenia, zerwanie, powstawanie otworów, przez które będzie dostawać się woda.
Oczywiście koszt desek jest wyższy, możemy jednak wykorzystać już posiadany materiał np. deski pozostałe po wykonaniu szalunków. Jeśli zaś konieczny jest zakup to najlepiej wybierać najtańsze deski nieheblowane lub gotowe płyty OSB. Płyty tego typu charakteryzują się dużą wytrzymałością i nie są im straszne uszkodzenia mechaniczne, ani skrajne warunki atmosferyczne. Niemniej folia będzie tańszym rozwiązaniem i jeśli na naszym terenie nie panują ekstremalne warunki i nie ma ryzyka zerwania to nie ma sensu przepłacać za deski. W obu przypadkach musimy pamiętać o zachowaniu szpar, przez które będzie wpadać powietrze. To niezbędny element skutecznej cyrkulacji w budynku. Tutaj znowu najlepszym wyborem będą deski, które posiadają naturalnie powstające szpary w trakcie zbijania konstrukcji. Zobacz także artykuł: wentylacja mechaniczna.